Wybór blatu do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Wybór blatu do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Blat do łazienki, podobnie jak i do kuchni, powinien wyróżniać się odpornością na działanie wody, wilgoci i być prosty w czyszczeniu. Do wyboru mamy wiele różnych materiałów, które pozwolą na estetyczne urządzenie wnętrza oraz idealnie będą komponować się z jego wystrojem. Obecnie wiodącym trendem w aranżacjach łazienkowych, jeżeli chodzi o blaty jest drewno, które jest bardzo nowoczesne, ale także naturalnie wygląda.

Jednym z najpopularniejszych materiałów, który jest wykorzystywany jako blat pod umywalkę jest drewno. Drewniane blaty umywalkowe zachwycają bogatą oraz ciepłą kolorystyką pasującą do każdego stylu. Warto jednak pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do wilgotnego środowiska jakie zazwyczaj panuje w łazience. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się gatunki charakteryzujące się niskim współczynnikiem skurczu, nienasiąkliwe oraz takie, których poziom wilgotności wynosi maksymalnie do 10%. Na blat łazienkowy szczególnie polecane drzewo to dąb, jesion, akacja, buk oraz orzech.

Aranżacje łazienki z wykorzystaniem drewnianego blatu – DessiHome

W każdym wypadku musimy jednak pamiętać, aby wybrany surowiec odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu stosuje się specjalne oleje bądź też lakier. Podczas zakupu blatu drewnianego warto upewnić się, że powstał on z materiału klejonego, a nie litego, ponieważ ten pierwszy jest mniej podatny na odkształcenia, do których może dochodzić wskutek zmian temperatury oraz wysokiego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Aranżacje łazienki z wykorzystaniem drewnianego blatu – DessiHome

Jak zabezpieczyć blat drewniany?

Ważną sprawą jest przede wszystkim wybór środka do konserwacji drewna. Zanim jednak to nastąpi, warto przeanalizować potrzeby oraz panujące warunki w danym pomieszczeniu. Najważniejsza będzie przede wszystkim ochrona drewna przed wilgocią, a w zasadzie wodą, która może znaleźć się na powierzchni blatu. Preparat, który wybierzemy musi zatem całkowicie ograniczyć wchłanianie wody przez drewno. Dodatkowo taki preparat powinien być odporny na środki czystości używane w łazience. To dwa najważniejsze zagrożenia, które mogą sprawiać, że blat może nam nie posłużyć zbyt długo bez odpowiedniej ochrony.

Aranżacje łazienki z wykorzystaniem drewnianego blatu – DessiHome

Szukasz inspiracji jaki blat wybrać pod umywalkę oraz jak zaaranżować przestrzeń wokół niego? Zapraszamy do salonu DessiHome. Doradzimy 😉

Zapoznaj się z naszą ofertą!