Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Dobór odpowiedniego oświetlenia w łazience, znacznie wpływa na komfort użytkowania. Jak więc dobrze zaplanować oświetlenie do łazienki i dlaczego jest ono tak istotne?

Odpowiednie oświetlenie łazienkowe

Na funkcjonalność łazienki ma wpływ wiele czynników, spośród których najważniejszymi są oświetlenie oraz rozmieszczenie wyposażenia – to kluczowe elementy, które zapewniają wygodę użytkowania. W wielu łazienkach, szczególnie tych w blokach mieszkalnych, nie ma okna, w związku z czym sztuczne oświetlenie jest jedynym dostępnym źródłem światła, z którego korzysta się o różnych porach dnia.

Źródła światła i ich rola

W łazience powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Z pewnością nie może zabraknąć światła głównego, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Co więcej, musi ono padać tak, aby nie tworzyć cieni.

Ważna rolę odgrywa także światło miejscowe, które najczęściej jest umieszczone przy lustrze, umywalce lub w strefie kąpieli (wannie bądź kabinie prysznicowej). Ten rodzaj oświetlenia powinien być delikatny, tak aby nie oślepiać – dzięki temu nada pomieszczeniu nastrojowy oraz wyjątkowy charakter. Warto zaznaczyć, że źródłem światła przy lustrze nie powinny być świetlówki lub halogeny, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Ważne także, aby wszystkie oprawy zamontowane w łazience miały wodoszczelną obudowę.


Zobacz więcej aranżacji biura projektowego DessiHome


Rodzaje opraw do montowania w łazience

Duża wilgotność w łazience wymaga umieszczenia odpowiednich opraw, które zabezpieczają użytkowników pomieszczenia, przed przypadkowym porażeniem prądem. Oprawy do pomieszczeń mokrych oznakowanie jako IPX4 powinny być montowane w odległości 60 cm od strefy kąpielowej. Jeśli odległość jest większa, należy zastosować stopień ochrony IPX5. Natomiast w przypadku montowania nad wanną lub kabiną, stopień ochrony powinien wynosić IPX7.

Pomoc specjalistów

Zaprojektowanie dobrego oświetlenia w łazience nie jest łatwym zadaniem i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Zachęcamy do kontaktu z naszymi projektantami z DessiHome. Na pewno dobiorą odpowiednie oświetlenie, spełniając Państwa oczekiwania.

zapoznaj się z naszą ofertą!