Aranżacja małej łazienki

Aranżacja małej łazienki

Urządzenie łazienki to spore wyzwanie, szczególnie w przypadku, gdy do zagospodarowania jest niewielki obszar i chcemy, aby aranżacja była funkcjonalna, estetyczna oraz oryginalna. Jednak dzięki dobremu projektowi, mała łazienka może wydawać się większa, a korzystanie z niej będzie bardzo komfortowe. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki o niewielkich gabarytach.

Dobre rozplanowanie przestrzeni

Przede wszystkim, na samym początku warto wybrać wyposażenie, które planujemy umieścić w łazience, a następnie odpowiednio je rozplanować. Na rynku dostępna jest armatura oraz meble łazienkowe, przeznaczone specjalnie do małych pomieszczeń – wąskie pralki, zgrabne umywalki czy małe rogowe kosze na brudną bieliznę. Wiele osób, decyduje się na umieszczenie niektórych elementów wyposażenia w innych pomieszczeniach – np. pralka może znaleźć swoje miejsce w kuchni, a kosz na pranie może znajdować się w pomieszczeniu gospodarczym lub szafie w przedpokoju. Środki czystości, czy ręczniki na zmianę niekoniecznie muszą leżeć w meblach łazienkowych.

projekt łazienki

Kabina prysznicowa

Użytkownicy małych łazienek bardzo często zastępują wannę kabiną prysznicową. W tym przypadku warto postawić na przezroczysty model – tego typu drzwi i ściany kabiny, optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli chodzi o kształt, to w małych łazienkach lepiej sprawdzi się kabina owalna lub typu walk-in.

Wszystko na swoim miejscu

W małej łazience wszystkie przedmioty powinny mieć swoje konkretnie miejsce. Zamknięte szafki łazienkowe pozwolą na utrzymanie większego porządku oraz sprawią, że po wejściu do łazienki kosmetyki, sprzęty oraz środki czystości nie będą rzucać się w oczy.

Bardzo praktyczne są także drabinkowe grzejniki. Mogą służyć jako miejsce do wieszania ręczników.

Aranżacja łazienki
Sposoby na wizualne powiększenie małej łazienki

Na wizualne powiększenie pomieszczenia ma wpływ kolor, kształt, faktura materiałów wykończeniowych, oświetlenie oraz lustra. Odradza się aranżację małych łazienek w ciemnych kolorach, używania dużych płytek oraz wielu ozdób. Użytkownicy powinni raczej podstawić na biel w połączeniu z dodatkowym kolorem, który będzie jedynie delikatnym akcentem w łazience.

W każdej łazience nie może zabraknąć lustra, w tych o małych gabarytach istotne jest ich ułożenie, dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń, np. dwa duże lustra naprzeciw siebie dodadzą łazience nieco głębi.

Bez względu na metraż, w łazience powinny znajdować się dwa źródła światła – jedno główne, oraz punktowe. To drugie szczególnie sprawdza się w małych łazienkach, ponieważ rozświetlenie wnęk ściennych, półek czy też przeszklonych szafek, optycznie powiększymy wnętrze, a dodatkowo będzie to okazja do wyeksponowania dekoracyjnych elementów w łazienki.

W małych łazienkach bardzo często nie ma okna, co wiąże się z brakiem światła dziennego, warto więc wybrać oświetlenie, mające barwę zbliżoną do światła dziennego.

Aranżacja łazienki

Projekt małej łazienki z zespołem Dessi Home

Jeśli nie masz pomysłu na aranżacje swojej łazienki, zapraszamy do współpracy z naszymi specjalistami. Doświadczony zespół z Dessi Home doradzi oraz zaprojektuje wnętrze wymarzonej łazienki.

zapoznaj się z naszą ofertą!